Horizontális szakpolitikai stratégiák
Az AÖFK fontos feladatának tekinti, hogy közép és hosszútávú tervdokumentumokkal alapozza meg az országos és a térségi aktív turizmus fejlesztését. Célunk ezzel az, hogy a fejlesztési irányokat tervezetten egymással összefüggően valósítsuk meg az érdekeltekkel partnerségben. A különböző szintű stratégiák egymásra épülve biztosítják a hazai aktív turizmus fenntartható fejlődéséhez és működéséhez szükséges intézkedéseket.
Térségi aktív turisztikai fejlesztési programok
2023-ban Magyarország Kormánya a 1187/2023. (V. 12.) Korm. határozattal elfogadta a Nemzeti Aktív Turisztikai Stratégiát. A Stratégiában számos fontos alapelv mellett kiemelt szerepet kapott a térségi gondolkodás. Ennek szellemében a Stratégiában 18 aktív turizmus szempontjából fontos és fejlesztendő térség került kijelölésre. Az országos tervezéssel párhuzamosan a térségekhez önálló fejlesztési programok tervezése indult meg. A munka azonos módszertannal partnerségi tervezés keretében folyt a Mátra, a Börzsöny-Dunakanyar, Dél-Zala és Murafölde, a Körösök-völgye, a Bakony, a Tisza-tó és a Zselic területén. 2024-re 7 térségi fejlesztési program készült el, melyek a kormány elé kerülhettek. Ezeket a kormány a térségi aktív turisztikai fejlesztésekről szóló 1196/2024. (VII. 7.) Korm. határozattal elfogadta. A határozatban ezen kívül az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központra bízta a további 11 térség tervezési feladatait is. A fejlesztési programok amellett, hogy útmutatóként szolgálnak egy-egy térség jövőbeni fejlesztéséhez és jövőképet állítanak fel a helyiek számára a közös értékrend szellemében, a következő évek forrástervezését is segítik. A munka tehát folytatódik, melyről honlapunkon folyamatosan tájékozódhatnak az olvasók.
Fontos kiemelni, hogy 1196/2024. (VII. 7.) Korm. határozat az elfogadott programok megvalósításához nem rendelt forrást, azok Európai Uniós és hazai költségvetési források felhasználásával valósíthatók meg. A dokumentumok időtávja magában foglalja a jelenlegi és a következő Európai Uniós támogatási ciklust is, így azok a következő ciklus forrástervezését is segítik.
Képzések és kutatások
Együttműködés egyetemekkel
Az AÖFK szoros együttműködésben dolgozik hazai egyetemekkel annak érdekében, hogy minél több fiatal kapjon naprakész, hasznos ismereteket az aktív turizmus területéről. Cél, hogy minél több egyetem turizmus tanszékén aktívan részt vegyünk az oktató- kutató feladatokban, konferenciákon, szakmai fórumokon.
Soproni Egyetem
2024-ben elindult a Soproni Egyetemen az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési referens posztgraduális képzés az AÖFK-val szoros együttműködésben. A képzés két féléves, a képzésen az AÖFK munkatársai tartanak előadást, valamint gyakorlati órákat is tartanak.
Kodolányi János Egyetem
Az egyetemen az AÖFK kollégái gyakran tartanak előadásokat a turizmus tanszéken, aktív turizmus témájában. 2024-ben megállapodás született arról, hogy az egyetemmel közösen tankönyvet írunk annak érdekében, hogy a jövőben olyan oktatási segédlet álljon rendelkezésre, melyet alapos szakmai ismeretekkel, sokéves tapasztalattal rendelkezők írnak, és ezáltal a hallgatók a legalaposabb és legfrissebb tudást összegyűjtő kötetből tudjanak tájékozódni az aktív turizmust érintő kérdések területén.
Budapest Corvinus Egyetem
Előadásoka tartunk szakmai témákban az aktív turizmus területét érintően.
Széchenyi István Egyetem
Az Aktív Magyarország támogatásával 2025-ben elindul az Aktívmobilitás-fejlesztő szaktanácsadó szakirányú továbbképzés. A képzés két féléves.
Túravezető-képzés
Az Aktív és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ az Aktív Magyarországért felelős államtitkársággal közösen elkezdte a túravezetők (gyalogos, kerékpáros, vízi) képzésére, valamint tevékenységére vonatkozó jogszabályt előkészíteni. A jogszabály rendelethez kapcsolódó képzési tematikát a hazai érintett szakmai Ennek köszönhetően megújul és magasabb szintre kerül a túravezetők képzése hazánkban, valamint ellenőrzött keretek között fog működni a tevékenység folytatása is.
Kutatási eredményeink
- Aktív turisztikai kutatás
- Kerékpáros kutatás
- Szakmai útmutatók